wygodne krzesła biurowe

Praca w biurze to już powszechna i coraz częstsza forma pracy w Polsce. Kiedyś była to wyjątkowa profesja zarezerwowana dla nielicznych. Od przełomu wieku wraz z komputeryzacja, procesem internetowej globalizacji oraz cyfryzacji firmy potrzebują ogromnej ilości pracowników.

Polska rzeczywistość biurowa nagle bardzo się zmieniła, „wyrwała” mocno do przodu w pogodni za Zachodnio-Europejskim światem biurowym. Jednakże w pewnych aspektach wiele firm nie zrobiła nic. Jedną z takich płaszczyzn jest wyposażenie biura i stanowiska pracy. Zbyt niski standard pewnych przedmiotów destrukcyjnie wpłynął na zdrowie i jakość pracy. Należy również wziąć pod uwagę, że praca w pozycji siedzącej przy biurku nie jest naturalną dla ludzkiego ciała. Ogromna jest rola krzesła biurowego, które wchodzi w bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem. Dopasowanie siedziska i oparcia do natury i złożoności ciała pracownika jest kluczowe. Jego brak powoduje mniejszy lub większy dyskomfort, do której z czasem pracownik musi się wręcz przyzwyczaić. I  tak się faktycznie dzieje. Jednakże jest to dość pozorna i nieudana próba oszukania własnego ciała.

Po pierwsze niedopasowanie wynikające ze zbyt niskiego standardu krzeseł powoduje zagrożenie dla zdrowia. Brak dopasowania siedziska i oparcia do ciała, powoduje rozpoczęcie procesu odwrotnego. Jest to przemieszczanie się różnych mięśni kręgosłupa, w celu osiągnięcia podparcia. Im dłużej trwa taka niekorzystna sytuacja ( użytkowany jest niski rodzaj wyposażenia ) tym gorzej dla całego kręgosłupa pracownika. Przez lata w wielu małych firmach użytkowany był najtańszy rodzaj wyposażenia. Naturalnie, pracownicy nie mogli osiągnąć odpowiedniego, oczekiwanego stopnia dopasowania krzesła biurowego do własnego ciała. Przez lata mięśnie powolnie przemieszczały się, aż w końcu problem został dość nagle i boleśnie zasygnalizowany. Taka sytuacja to natychmiastowe wezwanie do wymiany krzesła na ergonomiczny ( wysoko regulowany ) model.

krzesło biurowe z regulacją lędźwiową dla pracowników firmy

Dla zdegradowanego kręgosłupa potrzeba jednak zdecydowanie więcej. Bardzo pomocna okazuje się w takim przypadku regulacja lędźwiowa. Przez wiele lat dostępna była za pomocą pokrętła z boku oparcia lub pompki. W ostatniej dekadzie pojawiły się krzesła z siatkowym oparciem. W takich modelach regulacja lędźwiowa montowana jest za oparciem. Dzięki elastyczności tej konstrukcji regulator ustawiony jest ręcznie i w zależności od potrzeb. Na początku większy nacisk, by jak najszybciej wymusić powrót mięśni do pierwotnych pozycji.

Coraz częściej regulacja staje się podstawowym wyposażeniem ergonomicznego krzesła biurowego z siatką. W ten sposób wraz z ergonomią można zapewnić dolnemu odcinkowi kręgosłupa profilaktyczne zabezpieczenie.Więcej w innym artykule : krzesła biurkowe

 

Praca w biurze wydaje się być bardzo bezpieczna dla zdrowia. Nikt rozpoczynając karierę w biurze firmy nie zakłada, ze jego zdrowie jego ciała ( fizycznie ) może ucierpieć. Oczywiście jest gotowy na stres i nerwy, ale te obecnie są w każdym miejscu pracy. Warto nauczyć się jak najszybciej pracować w takich warunkach. Bardzo pomaga w tym wiara we własne możliwości, ale również twardy charakter. Trzeba być zaangażowanym w wykonywane zadania w 100 %, a wyjście z biura po ośmiu godzinach pracy powinno zakończyć się całkowitym odcięciem od biurowej rzeczywistości. Brak szczelnego rozgraniczenia sfery zawodowej i prywatnej, prędzej czy później doprowadzi zdiagnozowania groźnych chorób cywilizacyjnych.

Wielu osobom wydaje się, że praca w biurze jest bardzo przyjazna dla ciała. Ale czy ośmiogodzinna praca siedząca jest dla człowieka naturalna. Oczywiście, że nie. Paradoksalnie w ostatnim czasie więc skarg na problem z kręgosłupem pochodzi z biurowych przestrzeni. Pracownicy fizyczni są w ciągłym ruchu i budują w ten sposób silny kręgosłup. Jednocześnie zdecydowanie mniej go obciążają, bo ich stanowiska pracy wyposażone są w nowoczesne maszyny i technologie. Źródłem tych problemów z kręgosłupem wśród pracowników biurowych jest przede wszystkim zbyt niski standard krzeseł biurowych. Szczególnie dotyczy to małych firm, gdzie wyposażenie od wielu lat nie było wymieniane, jest całkowicie zużyte lub po prostu nie są to krzesła ergonomiczne. Ergonomiczny standard coraz częściej staje się pewnego rodzaju jasnym wskazaniem jakie funkcje powinien mieć dany model krzesła. Wytyczne te są ogólne dostępne i zostały opracowane wraz z licznymi badaniami naukowymi. Od nowoczesnego i bezpiecznego dla zdrowia krzesła wymaga się odpowiedniej budowy, która poza wytrzymałością zagwarantuje pełny system regulacji. Końcowy użytkownik będzie sam decydował o ustawieniu siedziska, oparcia w przestrzeni 3D.  Wymagania te spełniają mechanizmy synchronicznej z uzupełnieniem o regulowaną płytę przesuwu siedziska. Takie przedmioty powinny posiadać również regulację lędźwiową. W zależności od ogólnej budowy krzesła stosowany jest odpowiedni mechanizm lędźwiowy.

Krzesło bezpieczne dla zdrowia w biurze

Często niestety to sami pracownicy są sobie winni. Po pierwsze pracownikowi biurowemu nie może zabraknąć odwagi by zgłosić fatalny, lub nieergonomiczny stan swojego fotela. Wielu pracowników szczególnie ze starszego pokolenia bardzo obawia się, często niesłusznie, że tego typu sygnalizacja przyczyni się do utraty pracy. Młodsze pokolenia pracowników częściej użytkują już ergonomiczną wersje krzesła biurowego. Jednakże i tu nie jest tak dobrze, jakby tego można było oczekiwać. Wiele osób, które rozpoczynają prace w biurze jest nieświadoma możliwości regulacyjnych krzesła, które zastali na własnym stanowisku pracy. W pierwszy dniu pracy usiedli na krzesło i użytkują je tak do dziś, bez żadnych prób dopasowania. To poważny problem. Inwestycja pracodawcy w ergonomiczne stanowiska jest marnowana.

Na ból kręgosłupa skarżą się coraz to młodsze osoby. Siedzący tryb życia naraża nasz kręgosłup na
uszkodzenia statyczne. Działające na niego siły ściskające, podczas korzystania z niewygodnych
krzeseł i foteli, prowadzą do jego uszkodzenia i rozwoju bólu pleców i karku.
Jeżeli dużo siedzisz, pracujesz przed komputerem, wypełniasz papiery, warto rozważyć, czy nie jest
ci potrzebny nowy, ergonomiczny fotel biurowy. Być może tutaj tkwi źródło twoich problemów.
Fotel taki powinien mieć zagłówek, podłokietniki, podporę pod kręgosłup lędźwiowy, regulowaną
wysokość i kąt nachylenia oparcia. Dobrze, jeśli możesz regulować także siedzisko, by wpływać na
nacisk wywierany na uda – unikniesz dzięki temu niedokrwienia kończyn dolnych.

 


Fotel biurowy to także krzesło obrotowe dla dziecka. O kręgosłup trzeba dbać od najwcześniejszych
lat, zwłaszcza, gdy przez kilka godzin siedzi się w szkole, a następnie w domu – przed komputerem,
telewizorem czy odrabiając lekcje.
Sklepy internetowe mają bardzo szeroki asortyment, możemy wybrać fotele dla całej rodziny o
odpowiednich parametrach i w przystępnej cenie. Warto jednak wybrać się także do sklepu
stacjonarnego i samodzielnie wypróbować różne siedziska. Jeżeli prowadzisz firmę, to może także
czas pomyśleć o swych pracownikach i wyposażyć biura w odpowiednie krzesła?