wygodne krzesła biurowe

Pracownik biurowy to brzmi dumnie. Przez wiele lata taki rodzaj profesji budził zazdrość. Do dziś duże grono osób uważa ten rodzaj profesji za dość leniwy, wygody i bardzo komfortowy. Wygody w biurze tak naprawdę nie było długo, w rozumieniu dosłownym. Praca siedząca nie jest najlepszą pozycją dla kręgosłupa człowieka. Trzeba umieć pracować wydajnie, być odpornym na pewnego rodzaju pokusy biurowej. Kiedy było to picie kawy i rozmowy, kiedy szefostwo opuszczało firmę. Dziś największą pokusą biurową jest przeglądanie stron internetowych oraz portali społecznościowych. Takie rozwiązania to niezwykła wygoda intelektualna dla pracownika. W ten sposób doznaje się pewnego rodzaju rozrywki oraz szybkiego mijania czasu. Ale takie wizja biurowej umysłowej wygody to już pewnego rodzaju iluzja. Pracodawcy mają narzędzia, doświadczenie oraz znają pewnego rodzaju normy. Taka opisana wcześniej biurowa sielanka rzadko w której firmie ma miejsce. Pracownicy owszem nie mają zablokowanego przeglądania Internetu czy też mediów społecznościowych, ale każdy zdaje sobie sprawie jakie to ma konsekwencje.

Zmieniło się podejście do pracownika. Obecnie pracuje on w zdecydowanie większym stresie, każdy dzień jego pracy w biurze musi być intensywny. Wynika to przede wszystkim z nadmiaru zadań, obowiązków i projektów dodatkowych realizowanych w grupach. Jest to oczywiście model korporacyjny funkcjonowania biura, który coraz częściej stosowany jest również w mniejszych firmach.

Pewnego rodzaju zrównoważeniem dość gęstej zadaniowo atmosfery biurowej jest podnoszenie komfortu dla pracowników w sferze wyposażeniowej. Z jednej strony to całkowicie naturalne zjawisko czyli poprawa wystroju biura, ogólnych warunków firmy. Współczesne biurowe stanowisko pracy to wspólna przestrzeń pracowniczych stanowisk pracy. Buduje to jedność, równość i jest rozwiązaniem umożliwiającym samokontrolę. Każde stanowisko budowane jest na bazie tych samym ergonomicznych przedmiotów ( przynajmniej powinno być ) W rzeczywistości jest oczywiście różnie.

Wygoda dla ciała pracownika jest uzyskiwana poprzez zakup na stanowiska ergonomicznych krzeseł biurowych. Jest to pewnego rodzaju standard określający wersje produktu. Takie przedmioty wchodzą w bezpośredni kontakt z ciałem pracownika posiadają wysoki stopień regulacji. Wygoda w krześle do biura przestaje być czymś narzuconym z góry. Jest to rozwiązanie oczekiwane, bo przecież każdy posiada inną budowę ciała. Niezależnie od  wieku, płci, wagi i wzrostu każdy pracownik jest w stanie znaleźć komfort dla ciała. Takie warunki nie powinny być już uważane za coś wyższego, wygodę – powinna być to już całkowita norma i pewnego rodzaju biurowy standard.

ergonomiczne krzesła biurowe

Pełny komfort fizyczny dla pracownia jest w interesie firmy – pracodawcy. Analizując wnioski z badań naukowych przeprowadzanych w przestrzeniach pracowniczych można zauważyć ogromne znaczenie krzesła. Z jednej strony jego odpowiednia regulowana wersja zapewnia komfort dla ciała, ale również komfort dla umysł. Poprzez komfortu „odłączane” są wszelkie mankamenty związane ze słabościami ludzkiego ciała. Umysł nie jest obarczany licznymi sygnałami wysyłanymi przez ciało. Pracownik użytkujący takie ergonomiczne krzesło poza wygodą zyskuje koncentrację oraz zwiększa się jego zaangażowanie w obowiązki. A to jeszcze dalej ma przełożenie na jakość i wydajność pracy i końcowe zyski firmy wynikające z lepszej wydajności pracowników. Właśnie dlatego te największe firmy wdrażają najwyższy standard wyposażenia zarówno na stanowisku, jak i w innych obiektach firmy. Po prostu jest to z punktu widzenia wydatków opłacalne. Zakup wygodnych krzeseł to swojego rodzaju inwestycja, która bardzo szybko się zwraca.

W momencie podjęcia decyzji o zatrudnieniu osoby bardzo wysokiej podjęte w obrębie działu rekrutacyjnego powinna zostać przekazana informacja o budowie fizycznej zatrudnianego pracownika. Przekazana wiadomość może mieć treść: osoba bardzo otyła, osoba bardzo wysoka, osoba o standardowej budowie ciała, osoba o filigranowej budowie ciała. Tylko taki dość jasny przekaz pozwoli dokonać właściwego przygotowania stanowiska pracy lub jego zbudowania od podstaw.  

Dużo zależy od tego czy zatrudniania osoba otrzyma nowe stanowisko pracy, czy te po innym pracowniku. Zakładając ten drugi scenariusz wydaje się, że temat budowy stanowiska nie wymaga żadnego wysiłku. Jednakże w dobie coraz większego obciążenia zadaniowego w miejscu pracy, znaczenie stopnia ergonomiczności stanowiska pracy rośnie z roku na rok. Jeśli firma dotychczas dość chaotycznie przygotowywała stanowiska pracy, bez wdrażania ergonomicznych założeń warto rozważyć przebudowane stanowiska. Obecnie w profesjonalnie zarządzanych firmach stosowany jest ergonomiczny standard krzeseł biurowych. Oznacza to wybór dla pracowników krzeseł, które są w pełni regulowane. Poprzez odpowiednią budowę krzesła użytkownik otrzymuje szereg regulacyjnych możliwości ( łapki pod siedziskiem ) . Wyprofilowanie oraz ustawienie siedziska i oparcia krzesła nie jest już narzucane z góry przez producenta, lecz ustawiane przez końcowego użytkownika – pracownika biurowego. W pierwszych dnia użytkowania dokonywane są testy różnych pozycji i wybierana jest ta najbardziej optymalna.

Wytrzymałe krzesło biurowe

Jednakże krzesła ergonomiczne nie rozwiązują problemu dopasowania dla osób bardzo wysokich oraz z bardzo dużą nadwagą. W tworzeniu tych stanowisk trzeba indywidualnych rozwiązań, sformułowania oczekiwań wobec krzesła oraz jego zakupu. W większości przypadków warto zapytać dostawcę krzeseł ( które aktualnie użytkowane w biurze ), czy jest możliwość zakupu takie modeli, ale z pewnymi zmianami. Między innymi w firmie Mj Design można uzyskać takie dedykowane przeróbki. U innych producentów trzeba po prostu wybrać inny model z góry dedykowany osobie wysokie lub otyłej. Przez taki wybór dedykowanych modeli krzesła uchroni się nowego pracownika przez dyskomfortem fizycznym. A ten przecież w dłuższy okresie czasu z pewnością doprowadziłby do problemów z kręgosłupem oraz ogólnych problemów zdrowotnych. Brak wygody na stanowisku pracy powoduje dekoncentracje, pewnego rodzaju marazm.

Krzesło dla osoby z dużym nadmiarem kilogramów konieczne musi posiada atest wytrzymałości do 150 kg. Ale to nie koniec wymogów wobec krzesła dla osoby otyłej. Ważne jest odpowiednio szeroki wymiar siedziska oraz oparcia oraz ich wypełnienie wysokiej jakości gatunkiem pianki. Często w krzesłach dedykowanych do dużych firmy szerokość krzesła nie posiadają zbyt dużej szerokości. W tym przypadku nowy otyły pracownik mógłby się nie zmieścić w obrys wyznaczany przez podłokietniki.

Dla osoby bardzo wysokiej również potrzeba krzesła z atestem wytrzymałościowym. Osoby wysokie mimo proporcjonalnej budowy ciała, często ważą powyżej 100 kg. Oczywiście poza ergonomiczną budową potrzeba szerszego krzesła z wysokim oparciem. Najważniejszy jest jednak odpowiednie pułap siedziska. To najczęstszy problem osób wysokich zatrudnianych w biurach. Kluczowe jest podniesienie standardowego pułapu siedziska o około 10 cm.

Osoby wysokie nie mają łatwego życia. Często takie korzystne warunki fizyczne są przepustką do kariery sportowej. Jednakże w Polsce cały czas brakuje odpowiedniego systemu szkolenia dzieci i młodzieży. Wysoki wzrost osoby po zakończeniu szkoły podstawowej ( dawnego gimnazjum ) ma do wyboru szkołę sportową lub edukację ogólną, techniczną i studia. Wiele z nich nauczona nieudanymi i szybko zakończonymi karierami młodych sportowców wybiera edukację. Po ukończonych studiach wyższych trafią do korporacyjnego biura. Widok wysokiej osoby w biurze wcale już nie dziwi. Dziwi natomiast bardzo mocno brak zdroworozsądkowego podejścia do przygotowania dedykowanego rozwiązania dla takie osoby. Przygotowanie takie samego stanowiska jak dla innych pracowników jest wyrazem braku szacunku, wiedzy lub rozsądnego myślenia. Oczywiście w dużych firmach wyposażeniem stanowisk pracy zajmuje się jedna osoba, albo odpowiedzialna za recepcję albo z działu administracyjnego. Jednakże jeśli ta osoba nie była przy procesie rekrutacji nie poznała nowego pracownika, nie można jej obarczać winą. Ważna jest w tym przypadku odpowiednia komunikacja pomiędzy działem rekrutacji, a działem administracyjnym i recepcyjny.

Krzesło biurowe dla wysokich

Nie podlega dyskusji fakt, ze dla osoby bardzo wysokiej trzeba indywidualnego dedykowanego rozwiązania na stanowisku pracy. A osobie wysokie wcale nie trzeba dużo zmian na stanowisku, by mogła osiągnąć należyty komfort dla ciała. Osiągnięcie wygody fizycznej pozwoli osiągnąć pracować wydajnie, już od samego początku kariery biurowej. Trzeba wyeliminować wszystkie czynniki rozpraszające. Krzesło dla osoby wysokiej powinno naturalnie posiadać wysokie oparcie, odpowiednio wyprofilowane oraz zakończone zagłówkiem. Ważne jest, aby możliwa była regulacja wysokości oparcia bez konieczności schodzenia z fotela. Mimo, że zalecane jest oczywiście krzesło w pełni ergonomiczne, osoby wysokie są bardziej podatne na częstsze zmienianie pozycji. Kluczowym elementem krzesła biurowe dla nowego wysokiego pracownika jest podniesienie standardowej wysokości pułapu siedziska  ( o co najmniej 10 cm ). Konieczne jest wiec znalezienie krzesła wyższego. Najlepiej w takim przypadku znaleźć producenta, który w każdym modelu krzesła ze swojego katalogu może dokonać zmiany – poprzez zastosowanie wyższej podstawy z kółkami oraz wyższej kolumny gazowej. W ten sposób uzyska się zdecydowanie wyższy pułap siedziska. To jest kluczowa zmiana w standardowym projekcie krzesła, która pozwoli dopasowanie. W przypadku braku takiego rozwiązania nogi pracownika jak i cale ciało musiałby być nienaturalnie ułożone. Taka sytuacja nie może mieć miejsca, bo spowoduje całkowity brak oczekiwanych efektów pracy. Poza tym należy określić wagę osoby wysokiej. Częstym błędem jest przydzielenie na stanowiska takiej osoby krzesła o standardowej wytrzymałości. A przecież najczęściej osoba bardzo wysoka ma wagę bliską 100 kg, lub zdecydowanie większą. Potrzeba, więc modelu wytrzymałego, najlepiej z atestem do 150 kg. Wytrzymałość certyfikowana krzesła jest jednocześnie prawie zawsze gwarantem pełnej ergonomiczności. Krzesła wytrzymałe posiadają zaawansowane mechanizmy sterujące pełnią dwie funkcje. Pierwsza z nich to wspomniana wytrzymałość. Druga to pełnienie roli łącznika siedziska i oparcia z użytkownikiem poprzez system łapek regulacyjnych umieszczonych pod siedziskiem.

Zatrudnianie nowego pracownika wymaga przygotowania nowego stanowiska pracy, lub jego reorganizacji. Jest to doskonały moment by dokonać przeglądu, oceny zużycia i funkcjonalności danego stanowiska pracy. Często użytkowane są stare i w wielu elementach zużyte krzesła. W takich przypadkach przedmioty te nie są zgodne z aktualnymi standardami biurowego wyposażenia. Coraz większe znaczenie odgrywają przedmioty wyposażenia – ergonomiczne. Są to oczywiście te same przedmioty, lecz posiadające bardziej zaawansowaną budowę umożliwiająca dopasowanie danego przedmiotu do potrzeb fizycznych i psychicznych pracownika. Takim przedmiotem jest oczywiście krzesło biurowe.

W biurze, którym ma już sporo stanowisk pracy i potrzebne jest nowe dla kolejne pracownika warto dokonać wspomnianej analizy. Zazwyczaj buduje się biurową przestrzeń poprzez powielenie raz wybranego modeli biurka, krzesła, sprzętu komputerowego na wszystko stanowiska. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy dalej ma być aktualny model. Jeśli analiza wykazała, że pracownicy czują się dobrze, komfortowo a krzesła spełniają wymogi standardu ergonomicznego, z pewnością można dokonać wyboru przez powielenie. Gorzej jeśli aktualny stan wyposażenia jest w średnim lub fatalnym stanie, w dodatku nie dalekim od ergonomicznych założeń. Główny przedmiot rozważany w tym kontekście to oczywiście krzesła biurowe. Powielenie tego samego nieergonomiczne modelu stanowiska pracy to pewnego rodzaju krok wstecz. Warto w takim przypadku przełamać tę patową sytuacje projektując nowe stanowisko według ergonomicznej idei. Może to początkowo będzie wyglądać dziwnie, ale jeśli w pełni zrozumie się filozoficzne przesłanie ergonomii to liczba argumentów i zysków przeważy na argumentami krytyków. To właśnie nowe budowane ergonomiczne miejsce pracy dla nowego pracownika, stanie się przyszłym modelem zakupowym.

Nowoczesne stanowisko powinno być jasnym odcięciem się od dawnej epoki. Najbardziej popularnym i praktycznym modelem biurka dla pracownika biurowego jest model niezabudowany i przestronny. Wolna przestrzeń pod blatem biurka wpisuje się ergonomiczną filozofia. Nie ma potrzeby zabudowy szafkowej, skoro większość dokumentów, dokumentacji przechowywana jest na serwerach i dyskach twardych. Drugi przedmiot krzesło biurowe w odróżnieniu od innych starych biurowych foteli powinien być w pełni ergonomiczny. Oznacza to duży zakres regulacji – pochylenia oparcia z siedziskiem, regulacji głębokości siedziska, możliwością zmiany wysokości oparcia bez wstawania z krzesła, regulowane podłokietniki. Opcjonalnie dla pracowników wyższego szczebla można wybrać w/w opcje i dodatkowo regulowany zagłówek. Przepis na ergonomiczne krzesło biurowe jest więc dość pracy. Całe to dość tajemnicze słowo w krześle wdrażane jest przez mechanizmy. Stanowią one kręgosłup i serce kręgosłupa, nadają krzesłu wytrzymałość oraz są łącznikiem użytkownika ( łapkowy system regulacji umieszczony pod siedziskiem ) z siedziskiem i oparciem krzesła.