wygodne krzesła biurowe

Trudno sobie wyobrazić współczesne biuro bez komputerów i Internetu. Życie człowieka te prywatne jak i te biurowe zostało w całości zdominowane przez te urządzenia oraz tą globalną sieć.  Poprzez rozwój cywilizacji praca w biurze bardzo się zmieniła – szczególnie przepływ dokumentów oraz świadczenie usług i sprzedaż produktów. Niestety nie we wszystkich aspektach pracy w biurze zachodzą ważne zmiany. Dużym problemem biur małych firm i pracowników jest niski standard wyposażenia – szczególnie brak ergonomii stanowiska pracy.

Czym tak naprawdę jest biurowa ergonomia ? Jest to zbiór pewnych zasad, standardów biurowego wyposażenia mających ogromny wpływ na pracownika, jego zdrowie oraz wydajność i jakość pracy. Potrzebne jest tak naprawdę wygodne krzesło, które nie będzie przeszkadzać pracownika. Wygoda z kolei jest pojęcie mało obiektywnym w tym przedmiocie. Dla jednego użytkownika dany model może być wygodny, dla innego kompletnie. Ergonomia zastosowana w ten sposób rozwiązuje ten problem. Do biura dla wybierany jest jeden model krzesła, który następnie powielona jest na wszystkie stanowiska. Niezależnie czy zajmowane są przez kobiety czy też mężczyzn. To jeszcze bardziej uzasadnia potrzebę biurowej ergonomii.

ergonomia w krześle biurowym

Krzesła biurowe ergonomiczne to obecnie standard wyposażenia w wielu firmach. Ale głównie tych większych korporacyjnych lub wszystkich mniejszych dążących do tego modelu. Problem jest w mniejszych firmach, gdzie panuje  wybierane wyposażenie jest w pewien sposób na bakier z ergonomią. Odrzucenie ergonomii nie wynika z działań celowych, lecz jest wynikiem braku wiedzy i pewnego rodzaju zbyt chłodnej kalkulacji. Brak ergonomii, odpowiedniego standardu krzeseł w głównej mierze spowodowany jest bez cenę tego produktu. Im mniejsza firma tym silniejsze jednoosobowe zarządzanie. Sztukę jest przekonać szefa do pewnych rozwiązań, trzeba zrobić wszystko by to on sam to zaproponował. Potrzeba ergonomii jest ogromna, jej brak w krzesłach biurowych poza dekoncentracją, gorszą jakością i wydajnością jest często również przyczyną problemów zdrowotnych. Tak to prawda. Brak dopasowania zewnętrznej konstrukcji krzesła do ciała pracownika powoduje przemieszczanie się mięśni kręgosłupa. Im dłużej trwa taka sytuacja tym gorzej dla ciała i ogólnego stanu dolnych partii tego ważnego narządu w ciele człowieka. Kilku letni okres użytkowania takie nieergonomicznego krzesła zacznie być sygnalizowany licznymi dolegliwościami kręgosłupa. Biurowe bóle kręgosłupa to coraz częstszy problem wielu osób z  średnio pokolenia pracujących w biurach małych firm.

Biuro to miejsce w którym pracownik spędza blisko osiem godzin dziennie. Miejsce to powinno być zorganizowane tak, by ułatwiać pracę zarówno w sferze umysłowej, jak i mającej znaczenie sferze fizycznej. Pracownik biurowy większość czasu spędza na siedząco. Mimo, że wykonywane zadania mają charakter umysłowy to często pracownik odczuwa pewne aspekty w sferze cielesnej. To czy odczuwany jest komfort fizyczny przez pracownika na krześle w pozycji siedzącej nie jest bez znaczenia. W zależności od stopnia dopasowania krzesła biurowego do ciała użytkownik czuje się komfortowo lub wręcz przeciwnie coś mu przeszkadza i skutecznie dekoncentruje. Krzesła do biura nie powinny być wybierane przez przypadek i przez pryzmat ceny. Jest on ważny proces bo zakupy na stanowiska pracownicze to wybór jednego elementu i powielenie go dla wszystkich pracowników. Jednakże przy dużym zakupie krzeseł można dość mocno negocjować cenę, i otrzymać rabat. Warto więc wybierać krzesła do biura, które będą miały możliwość dopasowania do ciała użytkownika. Pojęcie wygodne krzesła to w tym przypadku za mało. Jest to pojęcie nieobiektywne, bo ludzie różnią się od siebie w sferze fizyczności. Słowo wygodny w tym przypadku dla każdego osoby może znaczyć zupełnie coś innego.

wygodne krzesło do biura

Pewnym biurowym standardem stały się produkty ergonomiczne. Ergonomia to nauka dbająca o człowieka i jego komfort zarówno psychiczny jak i fizyczny.  W kontekście krzeseł oznacza budowę pozwalają na pełny zakres możliwych regulacji. Regulacja siedziska, oparcia oraz podłokietników w celu osiągnięcia pełnego stopnia dopasowana. Tańszym rozwiązaniem stosowanym w krzesłach dla urzędów i małych firm jest budowa oparta na mechanizmie synchronicznym zintegrowanym. Ta wersja to niemal nieskończony zakres możliwości ustawienia pochylenia siedziska z oparciem, często uzupełnia o regulację płyty przesuwu siedziska ( głębokość krzesła ). Dla urzędników, którzy od lat użytkują różnego rodzaju krzesła zalecana jest często regulacją lędźwiowa. Ma ona przywrócić zatrzymać proces przesuwu mięśni dolnego odcinka tego ważnego narządu. Jednocześnie wraz z w/w rozwiązaniem pełni on rolę zapobiegania dolegliwościom kręgosłupa. Regulacja lędźwiowa jest coraz częściej stosowanym mechanizmem dodatkowym, do wszelkich biurowych rozwiązań. Często nieprzyjemny ucisk w pierwszych dniach korzystania z nowego krzesła z regulacją lędźwiową jest dla użytkownika pewnego rodzaju dyskomfortem. Niestety oznacza to, że kręgosłup pracownika jest już w pewien sposób zdegradowany, Regulacją lędźwiowa poprzez ucisk na odpowiednie partie mięśni, wymusza ich powolny proces przemieszczenia do pierwotnej prawidłowej pozycji. Rozwiązania w biurowym krześle do korporacji również wiele nie odbiegają od wersji tańszej – tzw. urzędowej. Dużo częściej stosowany jest w tym przypadku mechanizm synchroniczny z blokadą w 4 -5 pozycjach sterujący pochyleniem siedziska i oparcia. Poza tym stosowany jest również mechanizm regulujący głębokość siedzenia oraz regulator lędźwiowy.

W codziennym biurowym użytkowaniu ważna jest wypełnienie piankowe krzesła. O ile oparcie może być wypełnione pianką lub może przyjmować formę membrany, tak konstrukcja siedziska oparta jest na wypełnieniu piankowym. Stanowi ona wewnętrzna warstwę pomiędzy drewnianym wyprofilowanym stelażem, a pokryciem tkaninowym. Od jakości pianki w dużej mierze zależy czas eksploatacji, w którym pianka w nie będzie ulegała procesowi tzw. wysiedzenia.

Lokalny patriotyzm jest bardzo dobry zjawiskiem.Zaszczepianie w społeczeństwie idei wyboru produktów polskiego pochodzenia przynosi pierwsze pozytywne wyniki. Jednakże w wielu branżach jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Kupujemy w lokalnych małych sklepikach – jednakże w przypadku np. foteli biurowych i krzeseł obrotowych jest już różnie. Społeczeństwo możemy w tym przypadku podzielić na klientów indywidualnych i biurowych. Właśnie ta pierwsza grupa klientów decyduje się najczęściej na wybór krzesła czy fotela pod wpływem ceny. Niestety dają się nabierać. Wygląd produkt z importu przypomina oryginalne polskie produkty, jednakże pozbawione funkcjonalności. To co jest najważniejsze to bardzo niska cena takich produktów. W Polsce jest kilku importerów, którzy sprowadzają te produkty z kontynentu azjatyckiego. Nie negujemy tej postawy, ani nie mamy w tym interesu by mówić o tej grupie źle. To jest ich biznes i wykonują go należycie. Nam chodzi o świadomy wybór produkt ze względu na kraj producenta. Klienci indywidualni nie zdają sobie sprawy, iż mimo że nasz kraj jest meblową potęgą to akurat większość krzeseł biurowych i foteli obrotowych w sklepach stacjonarnych pochodzi z importu.

Polscy producenci tworzą bardzo funkcjonalne, ergonomiczne produkty i bardzo często poprzez rynek detaliczny bardzo zasycony ofertą importową muszą szukać rynków zbytu za granicą. Taka jest specyfika rynku, polskie społeczeństwo dojrzewa, ale jeśli chodzi o tą dziedzinę produktów potrwa do jeszcze nieokreślony czas.

Polskie krzesła biurowe

Owszem polskie fotele i krzesła biurowe są droższe od oferty importowej, ale jest to naturalne i związane z kosztami produkcji. To dzięki tym polskim producentom dziesiątki tysięcy osób ma pracę – a tworzone bez nich produkty mają bardzo dużą wartość funkcjonalną. Polski produkt ze średniej półki to zazwyczaj przedmiot wyposażony w mechanizm synchroniczny połączony z regulacją głębokości siedzenia. Jest to swoisty standard. Póki co ta gama produktów wyposażenia biurowego i domowego jest bardzo mocno napędzana zakupami grupowymi z polskich firm. Kto ma świadomość potęgi i znaczenia ergonomii w obszarze biurowym, ten nie szuka produktów po cenie.

Do użytku domowego jedyną funkcjonalnością jest regulacja wysokości. Wiele osób nie wiem jak bardzo fotel i krzesło biurowe może być wyposażone. A brak wiedzy nie pozwala również zrozumieć i poczuć jak mocno ergonomia w budowie krzesła obrotowego poprawia komfort i samopoczucie. Bawet przy godzinnym użytkowaniu krzesła podczas dnia. Chcemy poprzez takie artykuły jak ten zwrócić uwagę, że poza cena danego produkty istnieje jeszcze jego funkcjonalność oraz możliwość regulacyjne, pozwalające osiągnąć komfort do tej pory nieznany.

Zapisz

Ergonomia to nauka, która swoimi korzeniami sięga do czasów starożytnych. Dzięki postawie starożytnych filozofów zaczęła się epoka udoskonalania codziennego życia człowieka. Oczywiście w innych naszych artykułach poświeciliśmy tematowi ewolucji ergonomicznego podejścia. Zajmijmy się więc fotelami biurowym. Budowa fotela może być bardzo różna. Dobry fotel możemy to pojęcie ogólne, również wygodny fotel biurowy nie mówi za dużo i jest pojęciem bardzo mocno subiektywnym. Obecny proces sprzedażowy to wybór i zamówienie towaru na podstawie zdjęcie i opisu. Opisy krzeseł obrotowych mają charakter często bardzo techniczny. Ale do rzeczy. Otóż ergonomiczne krzesła biurowe na pewno nie należą to tych najtańszych.  Te najtańsze mimo bardzo ładnego designu i przyciągającej kolorystyki nie wnoszą nic związanego z ergonomią i funkcjonalnością. Dlaczego więc bardzo dużo cześć naszego społeczeństwa decyduje się na wybór krzesła na podstawie ceny i wyglądu. Ilość foteli biurowych i krzeseł obrotowych jest wręcz ogromna, dostępna dla każdego w globalnej sieci, która tak bardzo zdominowała nasze życie.

Ergonomiczny fotel biurowy

Cała sieć sprzedaży stacjonarnej musiała przenieść się również do Internetu. Ogromna oferta sprawiała że wielu sprzedawców zaczęło rywalizować tylko ceną, jednocześnie zapominając o filozofii dawnych ergonomistów, o tym że to człowiek powinien i jego dobro, zdrowie i komfort powinny być najważniejsze. Brakuje świadomości i edukacji w tym zakresie – dotyczy to szczególnie foteli biurowych i krzeseł obrotowych. Owszem większe firmy i instytucje wiedzą w czym rzecz, jakie fotele powinno się wybierać do przestrzeni biurowej – tylko ergonomiczne. Ergonomiczne krzesła biurowe bardzo mocno oddziaływają na komfort pracy. Minimalizują one narzekania pracownika biurowego, którego komfort fizyczny zależy tylko i wyłącznie od dopasowania fotela do jego ciała. Dzięki ergonomii dopasowanie jest bardzo dokładne, odciąża i pomaga skupić się tylko i wyłącznie na pracy. Z czasem inwestycja w ergonomiczne stanowisko pracy zwraca się bardzo szybko i pomogą pracownik być bardzo dużo wydajniejszym.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Ergonomia, inaczej zwana antropotechniką jest nauką łączącą elementy biologii, medycyny i techniki. Zajmuje się przystosowaniem maszyn, narzędzi i środowiska pracy do potrzeb pracownika. Cel to redukcja do minimum jego wysiłku, zmęczenia, znużenia przy zachowaniu dużej wydajności.
W wypadku krzeseł i foteli biurowych celem ergonomii jest osiągnięcie optymalnej pozycji siedzącej, przy której kręgosłup może zachować naturalnie określony przez anatomię kształt.


Ramię - Przedramię
Odpowiednie położenie rąk zapewniają podłokietniki o określonej odpowiednio wysokości. Ramię zachowuje położenie pionowe, przedramię poziome. Dłoń bez skręcania nadgarstka skierowana jest do dołu.

Udo - Podudzie
Odpowiednio wyprofilowane siedziska z możliwością regulacji wysokości umożliwia zachowanie kąta prostego pomiędzy udem i podudziem.

Stopa - Podudzie
Zastosowanie kolumny gazowej i możliwość regulacji wysokości siedziska zapewnia dobranie kąta prostego pomiędzy stopą a podudziem i odpowiednio zoptymalizowanej pozycji dla osób różnego wzrostu.

Zapisz

Tematyka foteli biurowych jest nam bliska od ponad 13 lat, dlatego postanowiliśmy podzielić się z Państwem naszą wiedzą.

Definicja.

Fotelem biurowym możemy określić jako wygodne siedzisko z oparciem usytuowane na ruchomej podstawie oraz wyposażone w podłokietniki. Krzesło natomiast określane jest w źródłach podobną definicją - jednakże wykluczając

z konstrukcji podłokietniki.

Praktyka.

Kurczowe trzymanie się w/w definicji w praktyce ma się nijak. Dla zastosowań biurowych słowa fotel i krzesło stały się synonimami. Osoby wyszukujące w internecie najczęściej używają zwrotów krzesło obrotowe i krzesło biurowe obrotowe. Chociaż trzymając się definicji mają na myśli po prostu fotel biurowy. My nie będziemy szli pod prąd, nie zmienimy z dnia na dzień i nie wyedukujemy tysięcy użytkowników wyszukiwarek. W dalszej części serwisu będziemy korzystać z tych praktycznych i potocznie używanych zwrotów.

fotel biurowy na pustkowiu

Ergonomia.

W skrócie ergonomia zajmujemy się opisem związków i relacji pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem i wykonywaną praca. Biurowe stanowisko pracy powinno być wyposażone wygodny i funkcjonalny fotel, który ma ogromny wpływ na komfort pracy. Swoboda ruchów i możliwość przyjęcia pozycji, która nas odpręża w pracy do podstawowa cecha krzeseł obrotowych.  Każdy z nas jest inny pod względem budowy ciała dlatego niezbędna i zarazem podstawowa cecha to regulowana wysokość siedziska i pochylenie oparcia. Wyposażenie w podłokietniki sprawia, że ręce nie wiszą w powietrzu. Wyprofilowane siedzisko i oparcie ma kluczowe rolę - im lepsze dopasowanie do ciała osoby tym wyższy komfort pracy.   

Trwałość.

Fotel do biura kupujemy nie na chwile, ale na lata. Krzesło powinno być zbudowane z solidnych elementów. Ruchomość naszego produktu wymaga, aby podstawa na kółkach była jak najbardziej trwała, odporna na mechaniczne uszkodzenia. Im trwalszy materiał tym lepiej. Podłokietnik powinny być stabilne i przede wszystkim unikajmy plastikowych konstrukcji, które w każdej chwili mogą się popsuć.

Mechanizmy.

Dla laika jedynym mechanizmem jest regulacja siedziska, dół - góra. Takie są wyobrażenia osoby, która używa fotel od święta. Jeśli zadamy to pytanie pracownikowi biurowemu odpowiedź będzie znacznie bogatsza. Praca w biurze na fotele przez 8h dziennie musi być komfortowa a bogactwo mechanizmów i funkcji umożliwia niemal idealnie dopasować krzesło obrotowe do osoby, która będzie na nim siedzieć.  O mechanizmach bardziej szczegółowy rozpiszemy się w kolejnych artykułach.

Zastosowanie.

Nazwa serwisu wskazuje na zastosowanie biurowe, ale nic bardziej mylnego. Fotel biurowych również używamy w domu. Dorośli by dokończy zadanie domowe z pracy, dzieci i młodzież po prostu do nauki. Wybierając fotel do domu również warto postawić na produkty trwałe, wykonane z solidnych materiałów oraz przede wszystkim funkcjonalne. Dzieci są szczególnie narażone na różne wady postawy. Ich domowe centrum musi być wyposażone w krzesło, które uchroni ich przed degradacją zdrowia.

Zapisz

Zapisz

Zapisz