wygodne krzesła biurowe

Praca w biurze to już powszechna i coraz częstsza forma pracy w Polsce. Kiedyś była to wyjątkowa profesja zarezerwowana dla nielicznych. Od przełomu wieku wraz z komputeryzacja, procesem internetowej globalizacji oraz cyfryzacji firmy potrzebują ogromnej ilości pracowników.

Polska rzeczywistość biurowa nagle bardzo się zmieniła, „wyrwała” mocno do przodu w pogodni za Zachodnio-Europejskim światem biurowym. Jednakże w pewnych aspektach wiele firm nie zrobiła nic. Jedną z takich płaszczyzn jest wyposażenie biura i stanowiska pracy. Zbyt niski standard pewnych przedmiotów destrukcyjnie wpłynął na zdrowie i jakość pracy. Należy również wziąć pod uwagę, że praca w pozycji siedzącej przy biurku nie jest naturalną dla ludzkiego ciała. Ogromna jest rola krzesła biurowego, które wchodzi w bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem. Dopasowanie siedziska i oparcia do natury i złożoności ciała pracownika jest kluczowe. Jego brak powoduje mniejszy lub większy dyskomfort, do której z czasem pracownik musi się wręcz przyzwyczaić. I  tak się faktycznie dzieje. Jednakże jest to dość pozorna i nieudana próba oszukania własnego ciała.

Po pierwsze niedopasowanie wynikające ze zbyt niskiego standardu krzeseł powoduje zagrożenie dla zdrowia. Brak dopasowania siedziska i oparcia do ciała, powoduje rozpoczęcie procesu odwrotnego. Jest to przemieszczanie się różnych mięśni kręgosłupa, w celu osiągnięcia podparcia. Im dłużej trwa taka niekorzystna sytuacja ( użytkowany jest niski rodzaj wyposażenia ) tym gorzej dla całego kręgosłupa pracownika. Przez lata w wielu małych firmach użytkowany był najtańszy rodzaj wyposażenia. Naturalnie, pracownicy nie mogli osiągnąć odpowiedniego, oczekiwanego stopnia dopasowania krzesła biurowego do własnego ciała. Przez lata mięśnie powolnie przemieszczały się, aż w końcu problem został dość nagle i boleśnie zasygnalizowany. Taka sytuacja to natychmiastowe wezwanie do wymiany krzesła na ergonomiczny ( wysoko regulowany ) model.

krzesło biurowe z regulacją lędźwiową dla pracowników firmy

Dla zdegradowanego kręgosłupa potrzeba jednak zdecydowanie więcej. Bardzo pomocna okazuje się w takim przypadku regulacja lędźwiowa. Przez wiele lat dostępna była za pomocą pokrętła z boku oparcia lub pompki. W ostatniej dekadzie pojawiły się krzesła z siatkowym oparciem. W takich modelach regulacja lędźwiowa montowana jest za oparciem. Dzięki elastyczności tej konstrukcji regulator ustawiony jest ręcznie i w zależności od potrzeb. Na początku większy nacisk, by jak najszybciej wymusić powrót mięśni do pierwotnych pozycji.

Coraz częściej regulacja staje się podstawowym wyposażeniem ergonomicznego krzesła biurowego z siatką. W ten sposób wraz z ergonomią można zapewnić dolnemu odcinkowi kręgosłupa profilaktyczne zabezpieczenie.Więcej w innym artykule : krzesła biurkowe