wygodne krzesła biurowe

W momencie podjęcia decyzji o zatrudnieniu osoby bardzo wysokiej podjęte w obrębie działu rekrutacyjnego powinna zostać przekazana informacja o budowie fizycznej zatrudnianego pracownika. Przekazana wiadomość może mieć treść: osoba bardzo otyła, osoba bardzo wysoka, osoba o standardowej budowie ciała, osoba o filigranowej budowie ciała. Tylko taki dość jasny przekaz pozwoli dokonać właściwego przygotowania stanowiska pracy lub jego zbudowania od podstaw.  

Dużo zależy od tego czy zatrudniania osoba otrzyma nowe stanowisko pracy, czy te po innym pracowniku. Zakładając ten drugi scenariusz wydaje się, że temat budowy stanowiska nie wymaga żadnego wysiłku. Jednakże w dobie coraz większego obciążenia zadaniowego w miejscu pracy, znaczenie stopnia ergonomiczności stanowiska pracy rośnie z roku na rok. Jeśli firma dotychczas dość chaotycznie przygotowywała stanowiska pracy, bez wdrażania ergonomicznych założeń warto rozważyć przebudowane stanowiska. Obecnie w profesjonalnie zarządzanych firmach stosowany jest ergonomiczny standard krzeseł biurowych. Oznacza to wybór dla pracowników krzeseł, które są w pełni regulowane. Poprzez odpowiednią budowę krzesła użytkownik otrzymuje szereg regulacyjnych możliwości ( łapki pod siedziskiem ) . Wyprofilowanie oraz ustawienie siedziska i oparcia krzesła nie jest już narzucane z góry przez producenta, lecz ustawiane przez końcowego użytkownika – pracownika biurowego. W pierwszych dnia użytkowania dokonywane są testy różnych pozycji i wybierana jest ta najbardziej optymalna.

Wytrzymałe krzesło biurowe

Jednakże krzesła ergonomiczne nie rozwiązują problemu dopasowania dla osób bardzo wysokich oraz z bardzo dużą nadwagą. W tworzeniu tych stanowisk trzeba indywidualnych rozwiązań, sformułowania oczekiwań wobec krzesła oraz jego zakupu. W większości przypadków warto zapytać dostawcę krzeseł ( które aktualnie użytkowane w biurze ), czy jest możliwość zakupu takie modeli, ale z pewnymi zmianami. Między innymi w firmie Mj Design można uzyskać takie dedykowane przeróbki. U innych producentów trzeba po prostu wybrać inny model z góry dedykowany osobie wysokie lub otyłej. Przez taki wybór dedykowanych modeli krzesła uchroni się nowego pracownika przez dyskomfortem fizycznym. A ten przecież w dłuższy okresie czasu z pewnością doprowadziłby do problemów z kręgosłupem oraz ogólnych problemów zdrowotnych. Brak wygody na stanowisku pracy powoduje dekoncentracje, pewnego rodzaju marazm.

Krzesło dla osoby z dużym nadmiarem kilogramów konieczne musi posiada atest wytrzymałości do 150 kg. Ale to nie koniec wymogów wobec krzesła dla osoby otyłej. Ważne jest odpowiednio szeroki wymiar siedziska oraz oparcia oraz ich wypełnienie wysokiej jakości gatunkiem pianki. Często w krzesłach dedykowanych do dużych firmy szerokość krzesła nie posiadają zbyt dużej szerokości. W tym przypadku nowy otyły pracownik mógłby się nie zmieścić w obrys wyznaczany przez podłokietniki.

Dla osoby bardzo wysokiej również potrzeba krzesła z atestem wytrzymałościowym. Osoby wysokie mimo proporcjonalnej budowy ciała, często ważą powyżej 100 kg. Oczywiście poza ergonomiczną budową potrzeba szerszego krzesła z wysokim oparciem. Najważniejszy jest jednak odpowiednie pułap siedziska. To najczęstszy problem osób wysokich zatrudnianych w biurach. Kluczowe jest podniesienie standardowego pułapu siedziska o około 10 cm.